Svadobné čepčenie

V minulosti bolo čepčenie nevesty jedným z obradových vrcholov svadby. Svadba trvala viac dní, v prvý deň svadby sňali neveste vienok, po tom nasledovalo ukladanie mladomanželov do postele, no a na druhý deň ráno prebehlo čepčenie - teda založenie čepca mladej žene.

Dnes síce v zmenenej, samozrejme aj v značne redukovanej podobe, zažíva čepčenie na svadbách svoju renesanciu. Má obdobný zmysel ako v minulosti - demonštrovanie premeny dievčaťa na mladú ženu (ak je v ňom zapojený aj ženích - tak aj jeho symbolická premena z mládenca v ženatého muža). Mladí ľudia sa dnes čoraz viac vracajú ku svojim koreňom - svedčí o tom nielen móda výrazne ovplyvnená folklórom, ale aj naša túžba vedieť o živote našich predkov viac a aj snaha preniesť do súčasnosti to, čo bolo dobré, jednoduché a pekné. Práve čepčenie je pre nevestu a ženícha určite úžasnou možnosťou, ako zažiť na svadbe niečo skutočne tradičné a výnimočné.

Súčasťou samotného aktu čepčenia, ktoré vám ponúkame, môže byť spojením hneď niekoľkých tradičných zvykov - odobierky od kamarátok (vystúpenie z dievockého stavu formou tanca a spevu obradových piesní), odobierky od rodičov (môže, ale nemusí byť), samotného zloženia vienka a založenie čepca (príp. šatky) a obradového tanca mladuchy so svadobčanmi (redový tanec/vykrúcanka).

Celý obrad je veľmi dojímavý a je veľkým zážitkom pre aktérov aj divákov. Môže byť však aj veselý a vtipný, pretože jeho súčasťou bývali aj mnohé erotické piesne a úkony zabezpečujúce plodnosť mladomanželov. Všetko je na rozhodnutí mladomanželov. My sa snažíme dokonale prispôsobiť ich predstavám. 


Chcete vidieť fotografie z čepčení?

Kontaktujte nás

Svadobné čepčenie

Mgr.art. Lenka Filipová

info@hrdlicky.sk

0903 836 834

Požičovňa krojov

Sídlime v Trenčíne. Na skúšku krojov je potrebné sa vopred dohodnúť e-mailom na info@hrdlicky.sk alebo telefonicky na t.č. 0903 836 834. 

Ľudová hudba

Michal Filip

info@hrdlicky.sk

0903 906 277